Алергията от котка е една от най-често срещаните алергии към домашни любимци и може да създаде сериозни затруднения за хората, които обичат животните. Тази статия ще разгледа подробно какво представлява алергията към котки, кои са основните симптоми, как може да бъде диагностицирана и какви са възможностите за лечение и справяне със състоянието. Ще засегнем също какво може да се направи, ако вашето дете е алергично и как да се преодолее проблемът, за да можете да се насладите на компанията на тези прекрасни животни.

Какво представлява алергията от котка?

Тя се причинява най-често от протеин, наречен Fel d 1, който се съдържа в слюнката, кожните люспи и урината на котката. Тези алергени лесно се разпространяват във въздуха и се залепват по мебели, дрехи и всякакви повърхности. Вследствие на това, дори и минимален контакт с котка или помещение, в което тя е пребивавала, може да предизвика алергична реакция.

Алергия към котки: Симптоми

Симптомите могат да се проявят веднага или няколко часа след контакт с животното. Ето най-честите симптоми:

  • Кихане и течащ нос
  • Сърбеж и зачервяване на очите
  • Затруднено дишане или хрипове
  • Кашлица и дразнене в гърлото
  • Кожни обриви, особено на места, които са били в контакт с котката

За да получите по-добра представа как изглеждат тези симптоми, може да разгледате алергия от котки снимки в интернет. Така ще можете да различите обичайните кожни обриви или зачервяване от други кожни проблеми.

Диагностика: Тест за алергия към котки

Диагностицирането на алергията се извършва чрез специални тестове. Най-често използваните методи включват кожни тестове и кръвни тестове. При кожния тест малко количество алерген се поставя върху кожата, за да се провери дали ще се появи реакция като зачервяване или подуване. Кръвните тестове, от друга страна, измерват нивото на антитела (IgE) срещу конкретни алергени.

За повече информация относно диагностичния процес и да научите за разходите, можете да потърсите информация за тест за алергия към котки и неговата цена във вашето населено място.

Лекарства и лечение на алергия към котки

Ако имате алергия към котки, не се отчайвайте – има редица лекарства, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите. Най-често се използват:

  • Антихистамини – намаляват сърбежа, кихането и течащия нос.
  • Деконгестанти – облекчават запушения нос.
  • Кортикостероидни спрейове за нос – намаляват възпалението в носните канали.
  • Имунотерапия (алергични ваксини) – лечение, което постепенно привиква тялото към алергена, като по този начин намалява реакцията към котката.

Важно е преди да започнете прием на каквото и да било лекарство, да се консултирате с алерголог. Специалистът ще препоръча най-подходящото лекарство за алергия към котки в зависимост от тежестта на състоянието ви.

Преодоляване на алергия към котки

За тези, които страдат от такъв тип алергия от косматите любимци, но не искат да се разделят със своя домашен любимец, има няколко стратегии за намаляване на симптомите:

  1. Редовно къпане и разресване на котката – намалява количеството на алергените.
  2. Почистване на дома – използвайте прахосмукачка с HEPA филтър и редовно почиствайте мебелите и подовете.
  3. Ограничаване на достъпа на котката – не допускайте котката в спалнята или на места, където прекарвате много време.
  4. Използване на въздушни пречистватели – те могат да помогнат за намаляване на алергените във въздуха.

Алергия към котки при деца


Децата са особено податливи на алергични реакции и симптомите при тях могат да бъдат по-тежки. Затова е важно да се наблюдава поведението на детето и, ако се забележат симптоми като постоянна кашлица или зачервяване на кожата, да се направи консултация с лекар. В някои случаи децата могат да израснат алергията или да развият по-голяма поносимост към котките с времето.

Какво да направите, ако имате алергия към котки?

Първата стъпка е да направите тест за алергия към котки, за да се установи със сигурност дали симптомите ви се дължат на алергия към този вид домашни любимци. След потвърждаване на диагнозата, следвайте препоръките на алерголога и изпробвайте различни методи за намаляване на симптомите.